Täidise viimistlemine

Kui modelleerimine on tehtud hoolsalt, siis on täidise viimistlemise vajadus minimaalne. Eriti tülikas on eemaldada ülemäärast täidist gingivaalselt. Täidise viimistlemisel on võimalik kasutada väga erinevaid vahendeid, mida omavahel kombineeritakse.

Täidise kontureerimiseks saab kasutada väikese abrasiivsusega (punase ja kollase markeeringuga) teemantpuure või abrasiivseid kivisid või kettaid.


Allikas: http://www.dentalcompare.com/Featured-Articles/
2145-Anterior-Direct-Composite-Case-Study/

Täidise ülejääke eemaldades tuleb olla tähelepanelik, et ei vigastaks hamba pinda. Erineva abrasiivsusega lihvimisribad on abiks kohtades, kuhu puuride ega käsiinstrumentidega ligi ei pääse. Täidise gingivaalse ääre viimistlemisel on lihvimisribad üheks parimaks valikuks. Riba kasutamisel tuleks vältida hambapinna kahjustamist ja kontaktpunkti mahalihvimist. Seda aitab vältida riba õige asetus hambapinna ja täidise suhtes (vaata allpool olevat fotot). Lihvimisriba kasutades tuleb kaitsta patsiendi pehmeid kudesid (huult) riba terava serva eest. Vaata fotot, kus assistent (sinise kindaga) hoiab patsiendi huult, samal ajal kui arst (valgete kinnastega) täidist viimistleb. 

Lihvimisriba peamine kasutus on gingivaalse täidiseosa viimistlemine, et ei jääks täidise ülemäära, mis kattu koguma hakkab. Täidise üleminek hamba pinnale peab olema sujuvalt ühtlane.

Kopeerpaberiga tuleb kontrollida oklusiooni, et täidis ei segaks hambumust.

Valmis täidis poleeritakse väiksema abrasiivsusega kettaid või poleerimisharja ja pastat kasutades. Kettad sobivad enam lamedate, siledate pindade (labiaalne pind) viimistlemisel, palatinaalse nõgusa pinna viimistlemiseks sobib enam leegi- või koonusekujuline poleerija (vaata fotosid).

 


Allikas: http://www.dentalaegis.com/id/2011/03/contouring-
finishing-and-polishing-anterior-composites

iDevide ikoon Kas sa tead?

Kas kõiki ülaltoodud viimistlusvahendeid peab täidise viimistlemisel kasutama?

iDevice ikoon Vaata!

Sul on IV klassi preparatsiooni ja koguni täidise valmistamise teooria pool omandatud. Nüüd on aeg vaadata videot (inglise k., pikkus ~5 minutit) ja korrata omandatud teadmised üle. Kuula selgitusi - see kordab eelpool kirjeldatut ja annab sulle kasulikke soovitusi kliiniliseks tööks.


iDevice ikoon Jäta meelde!

Viimistlemiseks kasutatakse väga erinevaid vahendeid. Igal hambapinnal on oma anatoomiline iseärasus ja seega sobib erinevatel pindadel kasutada erinevaid vahendeid.